śpioszki dla niemowląt garderoba noworodka
Dziecko

Garderoba noworodka jesienią i zimą- co warto kupić przed sezonem?

Noworodki i niemowlęta w przeciwieństwie do starszych dzieci nie posiadają jeszcze w pełni rozwiniętego i sprawnie działającego ośrodka termogenezy. Fakt ten oznacza, że nie są one w stanie efektywnie utrzymywać temperatury własnego ciała. Przeprowadzana przez nie termogeneza bezdrżeniowa w pewnym stopniu kompensuje ten dyskomfort, jednak nie zapewnia ona rozwiązania problemu w 100%. W związku z tym każdy noworodek i każde niemowlę powinno posiadać garderobę przystosowaną do panujących warunków atmosferycznych.

Kilka warstw, to znaczy ile?

Nasze mamy oraz babcie wyznawały zasadę polegającą na ubieraniu dzieci o jedną warstwę więcej niż same przywdziewały. W dobie podgrzewanych gondol w wózku oraz ultraciepłych kocyków minky zasada ta wydaje się zbędna, jednak czasami warto z niej skorzystać.

Na zimno szczególnie narażone są noworodki i niemowlęta nie ruszające się w czasie spaceru. Pozostawanie przez długi okres w jednej pozycji powoduje wyziębienie, które może być katastrofalne w skutkach. W tym okresie życia dziecka, szczególnie warto korzystać z wyżej wymienionej zasady.

Jej interpretacja jest dosyć łatwa, ale możemy posłużyć się przykładem by została w pełni zrozumiała.
„Podczas spaceru mama ma ubraną koszulkę polo, wełniany sweter oraz zimową kurtkę. Z obliczeń wynika, że mama założone ma 3 warstwy ubrań. Leżący wówczas w wózku typu wanienka noworodek (lub niemowlę) powinien mieć założone 4 warstwy. Przykładowy strój dziecka mógłby składać się z body, pajacyka, sweterka i kurtki. Ponadto dziecko powinno być okryte kocem, lub śpiworkiem oraz posiadać czapkę.”
Jeżeli dziecko będzie posiadało tyle samo warstw co mama, również nic mu się nie stanie. Zaleca się jednak by w tym przypadku spacer trwał krócej niż zazwyczaj. Podczas ubierania malucha należy również pamiętać, by go nie przegrzewać. Założenie 7 warstw ubioru przy temperaturze 10 stopni Celcjusza to przesada, która nie powinna mieć miejsca.

Podstawowe elementy garderoby każdego noworodka i niemowlęcia

Każdy noworodek bez względu na swoją płeć powinien posiadać tzw. ubrania bazowe. Elementy garderoby najlepiej wybierać spośród egzemplarzy uszytych wyłącznie z naturalnych tkanin takich jak wełna, bawełna oraz len. Naturalne pochodzenie nie chroni w pełni przed alergiami, ale zdecydowanie zmniejsza ryzyko ich wystąpienia w dzieciństwie. Wełnę jako najbardziej alergizująca tkaninę (ze względu na zawartość lanoliny) wprowadzić do szafy malucha należy najpóźniej.

śpioszki dla niemowląt
garderoba noworodka: śpioszki dla niemowląt

Garderoba noworodka: śpioszki

Śpioszki dla niemowląt to podstawa. Bawełniane, zawierające aplikację lub ciekawe grafiki, zapinane z przodu- są bestsellerem od wielu lat. Komfort noszenia sprawia, że są polecane przez wszystkie mamy bez wyjątku. Ich zaletą jest również umiarkowana cena. Zarówno w czasie wyprzedaży jak i przy wejściu nowych sklepowych kolekcji ich cena nadal pozostaje zachęcającą. Najmłodszym dzieciom polecane są śpioszki zapinane u dołu, podczas gdy dla starszych zakupić możemy już modele rozpinane z boku, lub z przodu. Fakt ten podyktowany jest częstością potrzeb fizjologicznych malucha, która w pierwszych dniach życia jest zdecydowanie najwyższa.

ciuszki dla noworodka
garderoba noworodka: ciuszki dla noworodka

Ciuszki dla noworodka to również kultowe kaftaniki. Żadna mama nie wyobraża sobie nakładania body lub pajacyka bez ochrony jaką stanowi delikatne włókno kaftanika. Szeroka gama produktów znajdujących się w sklepach pozwala rodzicom na wybór kaftaników zapinanych, wiązanych przy szyi lub wkładanych bezpośrednio przez głowę (nie są one zalecane w pierwszych dniach życia).

Nie mniejszą sławą okryły się pajacyki. Ciepło utrzymywane dzięki ich budowie jest niezastąpione podczas snu maluszka. Według doświadczonych mam najlepiej sprawdzają się te rozpinane z przodu. Guziki, lub zatrzaski w tym przypadku nie przeszkadzają dziecku podczas snu.

Dorosłe ubrania- kiedy rozpocząć ich wprowadzanie?

W pierwszych dobach swojego życia noworodek zajęty jest wyłącznie spaniem oraz spożywaniem posiłków. Całą energię w tym okresie małe ciałko przeznacza na regenerację oraz procesy trawienia. Przejście z okresu noworodkowego w niemowlęctwo to krok milowy, na który czeka wiele mam.

sukienki dla niemowląt
garderoba noworodka: sukienki dla niemowląt

Sukienki dla niemowląt, spódniczki przeznaczone dla małych dziewczynek, a także jeansowe spodnie dla małych wojowników to ubrania, które każda mama chciałaby zakładać jak najszybciej. Będące idealnym odwzorowaniem dorosłych egzemplarzy ubrania najlepiej zarezerwować na późniejsze miesiące życia pociechy. Wykonane z sztywnych tkanin ubranka zawierają zazwyczaj dużą liczbę gadżetów oraz akcesoriów dodatkowych, które drażnią delikatną skórę dziecka.

Komfort noszenia wyżej wymienionych ubrań również odbiega od tego zalecanego na noworodków i niemowląt. Krępujące ubrania są często przyczyną odparzeń, uszkodzeń skóry oraz problemów ze snem. W związku z tym w pierwszych miesiącach życia stawiajmy na delikatne tkaniny o luźnych fasonach, które nie będą katorgą dla małego ciałka, a jedynie idealną ochronę przez niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Dorosłe ubrania wprowadźmy, gdy dziecko będzie bardziej ruchliwe.

/home/pawel/seo/wordpress/wp-content/themes/ashe/single.php