kurtki dla niemowląt
Dziecko

Jak ubierać dziecko w okresie jesienno – zimowym

Gdy nadchodzi okres jesienno – zimowy, a wraz z nim niska temperatura, silne powiewy wiatru czy śnieg, to wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak ubrać dziecko, aby było mu ciepło i komfortowo. Co więcej – nie brakuje dylematów, czy w takiej aurze wychodzenie z domu (zwłaszcza z niemowlakiem) jest w ogóle wskazane. Otóż pediatrzy są pod tym względem bardzo zgodni i jednoznacznie twierdzą, iż spacer jesienią bądź zimą (o ile nie ma wichury, a temperatura powietrza nie jest niższa niż – 8 stopni) nie tylko nie zaszkodzi dziecku, ale przede wszystkim mały zahartuje organizm i wzmocni system odpornościowy. Zasada jest jedna – dziecko musi być odpowiednio ubrane (i to zarówno do wieku, jak i warunków atmosferycznych). W tym przypadku najlepiej sprawdzi się cebulka, gdyż powietrze gromadzące się pomiędzy ubraniami stanowi dodatkową izolację od zimna. Zatem jak powinna wyglądać odzież dziecięca na zimne dni? Oto kilka podstawowych zasad.

Niemowlak
Pierwszy zimowy spacer niemowlaka powinien odbyć się wtedy, gdy dziecko ukończy pierwszy miesiąc życia. W tym przypadku nie należy bać się niskiej temperatury, gdyż niemowlak ubrany we właściwy sposób na pewno nie zmarznie. Jakie ubranko będzie najbardziej odpowiednie? Przysłowiowa cebulka powinna składać się z kilku warstw:
– odzież spodnia (tutaj najlepiej sprawdzi się kaftanik lub bluzeczka plus rajstopki),
– pajacyk (może być bawełniany lub polarowy; zakładany pod kombinezon nie powinien mieć kaptura, gdyż będzie uwierał),
– sweterek (zakładany tylko wtedy, gdy pajacyk nie jest wykonany z ciepłego materiału).
Dodatkowo obowiązkowa jest warstwa wierzchnia, która ochroni malucha przed chłodem.

kurtki dla niemowląt
kurtki dla niemowląt

Rolę kurtki dla niemowląt pełni kombinezon – najlepiej jednoczęściowy, z doszytymi stópkami i rękawiczkami. Kupując określony kombinezon należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest on uszyty. Najlepsza jest bawełna lub tkanina „oddychająca”, która gwarantuje, iż maluch nie będzie się pocić. Równie ważne jest jego wypełnienie – powinien być on ocieplany i dodatkowo wyłożony polarem (należy unikać kombinezonów z wypełnieniem puchowym, które mogą wykazywać działanie uczulające). Cały ten zestaw cebulkowy należy uzupełnić czapką (koniecznie wełnianą lub polarową, z nausznikami chroniącymi przed zimnem i wiązaniem pod szyją), rękawiczkami (o ile nie są doszyte do kombinezonu) i dodatkową parą skarpetek. Nie ma natomiast potrzeby zakładania szalika, a tym bardziej opatulania nim twarzy dziecka, gdyż zbierająca się pod nim para wodna może zamarznąć i spowodować odmrożenia. Koniecznym uzupełnieniem zimowego ubioru niemowlaka jest śpiworek (z nieprzemakalnej tkaniny) oraz kocyk, którym należy przykryć malucha.

<b>Kilkulatek</b>
Niemowlak lub dziecko, oglądające jeszcze świat z pozycji wózka pozostaje bez ruchu – a tym samym jest bardziej narażone na niskie temperatury. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kilkulatka, który na spacerze zazwyczaj jest bardzo aktywny. Dlatego w tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby dziecko nie tylko nie zmarzło, ale także nie zostało przegrzane. Jak to osiągnąć? Tutaj także sprawdzi się metoda na cebulkę. Obowiązkowy zestaw kilkulatka składa się z kilku elementów:
– warstwy spodniej (dobrym rozwiązaniem jest bielizna termoaktywna, która zatrzymuje ciepło i zapobiega poceniu),
– sweterka lub bluzy (najlepszym materiałem jest polar, który bardzo dobrze izoluje ciepło),
– warstwy wierzchniej (kombinezon lub zestaw złożony z nieprzemakalnych spodni i kurtki dla dzieci).

kurtki dla dzieci
kurtki dla dzieci

Kombinezony lub kurtki dla dzieci powinny być wodoszczelne i chroniące przed wiatrem, a jednocześnie uszyte z „oddychającego” materiału. Istotne jest to, aby miały kaptur – koniecznie przypinany na napy, który w przypadku przytrzaśnięcia lub zahaczenia sam się odepnie. Niezbędnym elementem ubioru kilkulatka jest czapka (najlepiej kominiarka, która dodatkowo także chroni uszy i szyję) oraz rękawiczki z jednym palcem, które doskonale chronią przed zimnem. Aby zapobiec zgubieniu rękawiczek w ferworze zabawy, to warto wybierać te z przyszytym sznurkiem. Bardzo ważnym elementem jesienno – zimowego ubioru kilkulatka są odpowiednie buty. Powinny być one ciepłe, nieprzemakalne, odpowiednio wysokie (aby zapobiegać dostawaniu się śniegu) i zaopatrzone w grubą izolującą podeszwę. W tym przypadku sprawdzą się buty większe o pół numeru, aby dziecko mogło w nich swobodnie poruszać palcami. Elementem obowiązkowym są ciepłe skarpetki, które posiadają właściwości odprowadzania ze skóry nadmiaru wilgoci.

Właściwe ubieranie dziecka w okresie jesienno – zimowym to gwarancja jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Podstawą jest dobranie ubioru do wieku dziecka, jego aktywności oraz warunków atmosferycznych. Maluch nie może się przegrzewać, gdyż jest to pierwszy krok do rozwoju infekcji.

odzież dziecięca
odzież dziecięca

Odzież dziecięca na chłodniejsze dni musi być nie tylko ciepła, ale także sucha (dlatego kombinezony i kurtki dla dzieci powinny być uszyte z nieprzemakalnych materiałów). Dodatkowo warto zadbać o to, aby dziecięce ubranka były wygodne i nie ograniczające ruchów. Tak ubrany maluch na pewno nie będzie narażony na zimno. A codzienny spacer na świeżym powietrzu przyniesie wiele dobrego.