odzież dla chłopców
Dziecko

Jaką odzież dla dziecka warto kupić?

Kupowanie ubranek dla dzieci może sprawiać wiele radości. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku małych dzieci kluczowe znaczenie ma nie wygląd, ale bezpieczeństwo i wygoda. Na co więc zwracać uwagę kupując odzież dla dziewczynek i chłopców? Czym się w tej sytuacji kierować?

Cena ma znaczenie?

odzież dla chłopców
odzież dla chłopców

Najczęściej odzież dla chłopców i dziewczynek nie należy do tanich. Jednak okazuje się, że wcale nie trzeba na ten cel wydawać fortuny. Wystarczy bowiem pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim warto szukać ubranek dla dzieci w internecie, bo ceny w sieci bywają znacznie niższe niż w sklepach stacjonarnych. Poza tym w internecie można łatwo i szybko porównać ze sobą kilka ofert. W tym przypadku przydatne bywają wyszukiwarki czy porównywarki internetowe. W sieci nie brak również portali, które oferują kupony zniżkowe na ubranka dziecięce. Oprócz tego kupując online, wydaje się na ogół mniej niż w tradycyjnych sklepach. Nie ulega się bowiem tak łatwo namowom sprzedawcy i innym bodźcom. Odzież dziecięca sklep internetowy cieszy się więc nie bez powodu coraz większą popularnością wśród rodziców.

Najważniejsze bezpieczeństwo

odzież dla dziewczynek
odzież dla dziewczynek

Oczywiście dziecko jak najbardziej można ubierać modnie i godnie z najnowszymi trendami. Najpierw należy jednak zadbać o jego bezpieczeństwo. Dzisiaj na szczęście jest już powszechny dostęp do ubranek bezpiecznych dla dzieci, ale ostrożności nigdy za wiele. Warto więc na wstępie sprawdzić czy dane ubrania nie zawierają substancji niebezpiecznych, a więc takich, które mogłyby zagrozić życiu i zdrowiu dziecka. W tym przypadku warto stawiać na materiały naturalne, zwłaszcza kupując bieliznę i ubranka dla niemowląt. Oprócz tego godne polecenia są materiały antyalergiczne, które nie drażnią delikatnej skóry malucha. Ubranka dla najmniejszych dzieci nie powinny ponadto posiadać żadnych niebezpiecznych elementów np. małych guzików czy zamków błyskawicznych.

Komfort ma znaczenie

Ubranka dla dziecka w każdym wieku muszą być również wygodne. Nie mogą więc krępować ruchów czy ograniczać aktywności dziecka. Warto więc stawiać na materiały miękkie i elastyczne, a zrezygnować z tych sztywnych np.z jeansu. Obecnie sporą popularnością cieszą się ubranka szyte z materiałów przepuszczających powietrze. Dobra wentylacja skutecznie ogranicza pocenie, a przy tym dba o wrażliwą skórę dziecka. Maluchy nie lubią natomiast guzików, cekinów i zamków błyskawicznych. Mogą one dodatkowo przeszkadzać w zabawie i drażnić skórę dziecka. Dlatego w przypadku ubranek dziecięcych warto kierować się zasadą – im prościej, tym lepiej.

Jaki rozmiar wybrać?

W przypadku małych dzieci ubranka oznaczone są nie rozmiarami, a centymetrami. Każde dziecko jest bowiem inne i rośnie według swojego tempa. Na ogół panuje przekonanie, że dla niemowląt powinno się kupować ubranka nieco większe. Dzieci w tym wieku szybko rosną, a więc z ubranek szybko wyrastają. Wyjątkiem od tej reguły są ubrania sezonowe, a więc kombinezony i kurtki zimowe. Gdy dziecko zaczyna już chodzić na własnych nogach, powinno się zacząć kupować ubrania dobrze dopasowane. W przeciwnym wypadku za duża odzież będzie dziecku przeszkadzać podczas poruszania się i zabawy.

Wysokiej jakości materiały

W przypadku odzieży dziecięcej warto stawiać przede wszystkim na bawełnę, która jest materiałem naturalnym. W razie potrzeby można ją nawet wygotować czy wyprać w wysokiej temperaturze w pralce automatycznej. To materiał miękki w dotyku, niezbyt rozciągliwy i przepuszczający powietrze. Trzeba jednak przy tym pamiętać, aby dziecka nie obierać od góry do dołu jedynie w bawełnę. W sklepach nie brak wysokiej jakości ubranek polarowych i nie tylko.

Prostota i użyteczność

Podczas kupowania odzieży dla dzieci warto na wstępie sprawdzić w jakiej temperaturze ją prać. Nie warto stawiać na ubranka, których nie można wyprać w temperaturze wyższej niż 30 stopni Celsjusza. W przypadku niemowląt nie ma sensu kupowanie ubrań w kolorze białym. Dzieci szybko się brudzą i takie ubrania już po kilku praniach prezentują się mało estetycznie. Poza tym warto stawiać na ubrania praktyczne. Niezbyt dobrym rozwiązaniem są np. body czy koszulki zapinane na plecach, gdy dziecko jeszcze nie siedzi. Podobnie jest z drobnymi guzikami. W takiej sytuacji rozbieranie i ubieranie małego dziecka może stać się prawdziwym koszmarem.

Jak dużo ubranek dla dzieci kupować?

Na samym początku nie ma sensu kupowanie zbyt dużej ilości ubranek, bo dziecko z nich po prostu szybko wyrasta. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka koszulek, śpiochów, kaftaników, sweterków, skarpetek czy czapeczek (w zależności od pory roku). Zamiast koszulek mona również zakupić body np. zapinane w kroku. Wszystkie ubranka powinny być praktyczne, a więc wykonane z bawełny i łatwe w obsłudze, a więc zapinaniu czy rozpinaniu. Wyjątkiem od tej reguły może być jedynie rożek, a więc rodzaj zapinanego na rzepy kocyka, w którym często nosi się małe dziecko. Rożek wykonany może być z flaneli lub tkaniny frotte. Niekiedy usztywnia się go specjalnym wkładem kokosowym, co pozwala na bezpieczne przenoszenie malucha. Ponadto warto zainwestować w w ciepły, ocieplany śpiworek.