Ubranka dla dzieci
Dziecko

Jakie ubranka warto kupić dla dziecka

Ubranka dla dzieci
Ubranka dla dzieci

Kupowanie ubranek dla dzieci to jedna z ulubionych czynności wszystkich rodziców – przede wszystkim mam. I trudno się temu dziwić, gdyż każda rodzicielka chce, aby ich pociecha wyglądała ładnie. Jednak – co warto podkreślić – wygląd i estetyka odzieży dziecięcej (chociaż bardzo ważna) nie może być jedynym kryterium zakupu. Ubranka dla dzieci powinny być przede wszystkim wygodne, praktyczne, komfortowe w noszeniu i uszyte z naturalnych materiałów. Na szczęście wybór ubranek dla dzieci jest dzisiaj tak duży, iż ich zakup nie stanowi większego problemu – i to bez względu na to, czy są to ubrania dla dziewczynek czy też ubrania dla chłopców. Zatem jakie ubranka warto kupować dla dziecka? Oto kilka wskazówek.

Materiał
Podczas zakupu ubranek dla pociechy należy zwracać uwagę nie tylko na ich estetykę, ale przede wszystkim na materiał, z którego są one uszyte. Odpowiednie tkaniny sprawiają, iż ubranka są komfortowe i bezpieczne dla skóry malucha. Wśród najlepszych materiałów wykorzystywanych na dzież dziecięcą należy wymienić:
– bawełnę (jest to materiał trwały i wygodny, który nie powoduje podrażnień i alergii, a przy tym jest delikatny dla skóry dziecka i nie ogranicza jego ruchów),
– len (jest to materiał niezwykle wygodny i komfortowy, nie elektryzujący się i zapewniający odpowiednią przewiewność; ubranka z lnu są polecane dla dzieci z wrażliwą skórą, gdyż jest to materiał o właściwościach antybakteryjnych),
– wełnę (główną zaletą wełny jest wysoka termoizolacyjność, co zapewnia odpowiedni poziom ciepła; nie bez znaczenia jest także fakt, iż wełna wchłania wilgoć i dobrze reguluje procesy związane z oddychaniem skóry; jest to materiał bardzo ciepły, więc dobrym rozwiązaniem jest zakup ubranek, w których wełna występuje w połączeniu z innymi materiałami).

ubrania dla dziewczynek
ubrania dla dziewczynek

Kupując ubranka dla dzieci warto zwrócić uwagę na to, aby w ich składzie była jak najmniejsza ilość materiałów sztucznych (na przykład poliestru).

Wygoda
Ubranka dla dzieci powinny być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne – to fakt, z którym nie da się polemizować. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy dziecko nieco podrośnie i zaczyna samodzielnie się ubierać (na przykład w okresie uczęszczania do przedszkola). Kilkulatek powinien nosić ubranka miękkie, odpowiednio luźne (jednak nie za duże) i zapewniające komfort ruchów. Zatem odzież dziecięca powinna charakteryzować się następującymi cechami:
– łatwość samodzielnego zakładania i zdejmowania (tutaj sprawdzą się przede wszystkim spodnie z gumką w pasie oraz wszelkiego rodzaju legginsy),
– jak najmniejsza ilość guzików, haftek czy zapięć (które w znaczący sposób utrudniają maluchowi samodzielne ubieranie),
– duże otwory na głowę i przestronne rękawy (co ułatwia sprawne zakładanie),
– znikoma ilość wszelkich ozdobników (na przykład koralików, cekinów czy perełek), które najprawdopodobniej i tak odpadną,
– wyraźnie zaznaczony przód i tył (kilkulatek może mieć problem z właściwym rozpoznaniem tych elementów),
– brak zapięcia z tyłu (co uniemożliwi bądź znacznie utrudni kilkulatkowi samodzielne założenie takiego ubranka).
Bardzo ważną kwestią przy zakupie ubranek dla dzieci powinna być łatwość ich prania – wszak brudzenie się i plamienie ubrań to u kilkulatków naturalna konsekwencja zabaw czy jedzenia. Mały zdobywca świata nie powinien mięć obaw przed zabrudzeniem ubranka, gdyż to osłabi jego zapał do poznawania nowych rzeczy.

Biorąc pod uwagę fakt, iż dziecięce ubranka powinny charakteryzować się przede wszystkim wygodą, to warto zakupić kilka podstawowych sztuk dziecięcej garderoby. Najlepsze ubrania dla dziewczynek to przede wszystkim legginsy, tuniki, sukienki (w kształcie litery A, bez wyraźnie zaznaczonej talii lub odciętego staniczka), rajstopki, spodnie na gumce, koszulki (z długim i krótkim rękawkiem), sweterki i bluzy.

ubrania dla chłopców
ubrania dla chłopców

Natomiast ubrania dla chłopców powinny składać się ze spodni dresowych (lub ewentualnie innych – ale zawsze na gumce), bluz i wygodnych bluzek bądź podkoszulków. Każdy zestaw dziecięcej odzieży należy uzupełnić ubraniami wierzchnimi – kamizelkami, kurtkami lub kombinezonami. Nie wolno przy tym zapominać, iż dziecko w tym wieku szczególnie zwraca uwagę na własną tożsamość. Zatem wybierając ubrania dla chłopca i dziewczynki należy dopasowywać je do płci i upodobań.

Specjalne okazje
Wprawdzie podstawę dziecięcej garderoby stanowi tak zwana odzież dziecięca (która doskonale sprawdzi się w przedszkolu lub w domu), to w szafie młodego człowieka nie powinno zabraknąć stroju na specjalne okazje. Wszak kilkulatek bierze już udział w różnorodnych uroczystościach – i to nie tylko tych rodzinnych, ale także organizowanych w przedszkolu. Dlatego warto zakupić ubranka na specjalne okazje. W przypadku dziewczynki doskonale sprawdzą się odświętne sukieneczki (bardziej ozdobne niż te codzienne) lub zestawy złożone ze spódniczki (na przykład tiulowej), białej koszuli, bolerka lub kardiganu. Natomiast chłopczyk na takich uroczystościach doskonale zaprezentuje się w marynarce bądź kamizelce (w połączeniu z dżinsami lub sztruksami) , a nawet dziecięcym garniturze. Taki strój może być uzupełniony zawadiacką muszką, która doskonale podkreśli uroczysty charakter stroju.

Zakup ubranek dla dzieci to bardzo przyjemna czynność – wszak sklepowe półki uginają się od odzieży dla maluchów. Jednak warto tu zachować zdrowy rozsądek i kupować ubranka nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wygodne i komfortowe. Dobrym rozwiązaniem jest konsultowanie zakupu z kilkuletnim dzieckiem (oczywiście w graniach rozsądku), które w danym ubranku musi czuć się pewnie, dobrze i komfortowo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.