Dziecko

Prawidłowa pielęgnacja Twojego malucha już od jego pierwszych chwil

Skóra dziecka to jedna z najdelikatniejszych rzeczy w naszym życiu. Miękka, odpowiednio nawilżona stanowi jego ozdobę. Widoczne zaniedbania higieniczne powodują nie tylko dyskomfort samego malucha, ale są również powodem do niepokoju ze strony rodziny i lekarza pediatry. Utrzymywanie powłok skórnych w odpowiednim stanie stanowi więc jedno z najważniejszych zadań, przed którym staje każda świeżo upieczona mama.

Czy sama woda wystarczy?

szampon dla niemowląt
szampon dla niemowląt

Pytanie będące śródtytułem tego artykułu zadaje sobie prawie każda mama. Mamy XX wieku żyjące jeszcze w czasach siermiężnego PRL nie miały możliwości korzystania z takich cudów jak szampon dla niemowląt, czy mleczko do mycia ciała. Cała ówczesna pielęgnacja opierała się na ciepłej wodzie oraz niewielkiej ilości mydła (oczywiście nie szarego!). Upadek żelaznej kurtyny sprawił, że polskie mamy mają aktualnie możliwość korzystania z tych samych kosmetyków dla dzieci, co ich zachodnioeuropejskie koleżanki.

szampon dla noworodka
szampon dla noworodka

W pierwszych dniach dziecka zaleca się by pielęgnacja jego ciała była skąpa i skupiała się przede wszystkim na kikucie pępowinowym oraz skórze głowy. By nawilżyć suchą skórę noworodka można rozpocząć w tym okresie używanie emolientów. Emolienty to preparaty kosmetyczne natłuszczające skórę. Ich działanie opiera się w głównej mierze na tworzeniu filmu na powierzchni skóry, którego zadaniem jest zatrzymywanie wody. Substancje nawilżające tego typu występują zarówno w oliwkach, jak i szamponach, kremach oraz maściach. Młode mamy najczęściej decydują się na delikatne szampony oraz emolienty przeznaczone do mycia ciała niemowląt (nowość na polskim rynku).

Mamy dzieci z atopowym zapaleniem skóry również mają możliwość korzystania z wyżej wymienionych preparatów. Atopia zazwyczaj ujawnia się około 1 roku życia, ale jej wystąpienie nie stanowi przeciwwskazania do stosowania substancji nawilżających (a wręcz jest wskazane, atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się m.in nadmierną suchością).

Rodzinne szampony i płyny do mycia ciała

Część producentów przemysłu kosmetycznego decyduje się na wypuszczenie na rynek tzw. serii rodzinnych. Są one najczęściej opisywane jako delikatne i przystosowane do każdego rodzaju skóry. Stara prawda mówi jednak, że „jeżeli coś jest do wszystkiego to jest do niczego”. Produkty te zazwyczaj zawierają dużą ilość substancji pianotwórczych (szczególnie SLS) o działaniu drażniącym w stosunku do delikatnej skóry dziecka. Długotrwałe poddawanie skóry ich szkodliwemu działaniu może być powodem trudnej w leczeniu alergii kontaktowej oraz raka skóry w późniejszym okresie życia.

W przypadku braku kosmetyków przeznaczonych dla maluchów, wykorzystać można jedynie ciepłą wodę i ręcznik. Jednorazowy zabieg higieniczny bez użycia środka kosmetycznego nie zaważy w żaden sposób na życiu i zdrowiu dziecka.

Szampon dla niemowląt- czy jest on potrzebny?

Większość noworodków posiada mniej lub bardziej bujną czuprynę. Gęstość włosów, a także ich kolor to cecha zależna od kodu genetycznego, dlatego w żaden sposób nie da się przewidzieć jakie włosy będzie miał noworodek zaraz po urodzeniu.

Jednak bez względu na ilość włosków pokrywających głowę dziecka- wymagają one odpowiedniej pielęgnacji od pierwszych dni życia. Do najpopularniejszych szamponów stosowanych przez mamy należy szampon dla noworodka marki Bambi oraz jego nowocześniejsze odpowiedniki takie jak szampon Bambino i Emolium szampon nawilżający. Produkty te nie zawierają szkodliwego SLS i jego pochodnych, w związku z tym są w pełni bezpieczne dla delikatnej skóry. Podczas higieny głowy należy ponadto pamiętać o jej natłuszczaniu, w przypadku gdy sam szampon nie wystarcza.

Krem po kąpieli- kontrowersyjny wynalazek naszych czasów?

Przez wiele lat pediatrzy i położne nie zalecali nakładania kremu dla dzieci po kąpieli. Wychylające się z swoimi preparatami firmy kosmetyczne były skutecznie uciszane przez lekarskie lobby. Najnowsze zalecenia wskazują jednak na konieczność natłuszczania suchej skóry zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci. Pomimo stosowania szamponów i płynów do kąpieli bez substancji pianotwórczych, coraz więcej dzieci skarży się na piekącą i suchą skórę. Fakt ten spowodowany może być m.in nieprawidłową dietą, a także zbyt dużą ilością zanieczyszczeń w środowisku.

krem dla dziecka
krem dla dziecka

Krem dla dziecka w typie sudocremu to najlepsze czym można potraktować powłoki skórne małego człowieczka. Sudocrem to w pełni bezpieczny preparat polecany przez wiele mam.

Nie każdemu pasuje jednak konsystencja kremu, dlatego w tym przypadku ma on możliwość wybrania oliwki. Oliwka marki Bambino to produkt kultowy, z którego korzystały już miliony mam na całym świecie. Lekka konsystencja oraz wspaniałe nawilżenie to tylko niektóre z jej cech. Na nie mniejszą uwagę zasługuje również konkurencyjna cena. Za niecałe 10 zł mama i tata otrzymują 300 ml bardzo wydajnego preparatu świetnie natłuszczającego skórę dziecka.

Pielęgnacja noworodka, niemowlęcia i starszego dziecka to sztuka, którą powinien posiąść każdy rodzic. Odpowiednia pielęgnacja to inwestycja w przyszły wygląd naszej pociechy.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.