ubranka dla noworodka
Dziecko

Wyprawka dla noworodka

Ostatnie tygodnie ciąży to niecierpliwe oczekiwanie na nowego członka rodziny. Wtedy też wiele przyszłych mam decyduje się na zakupy – i słusznie, gdyż podstawowa wyprawka dla noworodka powinna być skompletowana z odpowiednim wyprzedzeniem. W tym przypadku nie chodzi jedynie o niezbędne meble (takie jak łóżeczko, komoda czy przewijak), ale także wszelkie akcesoria, kosmetyki i artykuły higieniczne oraz ubranka dla noworodka.

ubranka dla noworodka
ubranka dla noworodka

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie: jak taka wyprawka dla noworodka powinna wyglądać? Otóż w jej składzie musi znaleźć się kilka podstawowych rzeczy.

Ubranka dla noworodka
Jednym z podstawowych elementów wyprawki dla noworodka są ubranka, które warto zakupić z odpowiednim wyprzedzeniem. Tutaj ważna jest jedna zasada – nie warto przesadzać z ilością zakupowanych rzeczy. Dlaczego? Powody są dwa – po pierwsze maluch bardzo szybo wyrośnie z pierwszych ubranek, a po drugie to właśnie one są najczęstszym prezentem od rodziny i przyjaciół. Zatem bardzo szybko może się okazać, iż ubranek jest po prostu za dużo. W tym przypadku warto postawić na rozsądny minimalizm. Wśród niezbędnych ubranek powinny znaleźć się: śpioszki (około 7 sztuk), body z długim i krótkim rękawkiem (po około 6 sztuk), kaftaniki (około 6 sztuk), cienkie i grubsze pajacyki (po około 4 sztuki), podkoszulki (około 5 sztuk), półśpiochy (około 6 sztuk), bluzy lub sweterki (około 2 sztuk), cienkie i grubsze czapeczki (po około 2 sztuki), cienkie i grubsze skarpetki (około 10 sztuk) oraz łapki (cienkie rękawiczki). Dodatkowo można zakupić jedno ubranko do wyjścia – jednak tutaj należy kierować się zasadą: im wygodniej, tym lepiej. W przypadku kompletowania wyprawki dla noworodków ważna jest także pora roku. Podczas jesieni i zimy zakupem obowiązkowym powinien być ciepły kombinezon, bez którego trudno wyobrazić sobie jakikolwiek spacer. Dodatkowo warto rozważyć zakup tak zwanego rożka, czyli wiązanego lub zapinanego na rzepy kocyka, który zapewnia dziecku duży komfort.

ubranka dla niemowląt
ubranka dla niemowląt

Kupując ubranka dla niemowląt należy brać pod uwagę nie tylko ich ilość, ale także rozmiar i materiał, z jakiego są one uszyte. Wiele przyszłych mam ma problem z ustaleniem prawidłowego rozmiaru. W tym przypadku najbardziej odpowiednim zakupem będą ubranka w rozmiarze od 56 do 62 centymetrów (nie warto kupować mniejszych, gdyż są one przeznaczone dla wcześniaków lub dzieci bardzo drobnych). Co warte podkreślenia – lepiej kupić ubranka nieco większe niż za małe. Jednocześnie należy zwrócić baczną uwagę na materiał, z jakiego dane ubranko jest uszyte. Tutaj obowiązują zasady, iż ubranka dla niemowląt powinny być bawełniane (najzdrowsze i najbardziej naturalne), miękkie i pozbawione wszelkich zbędnych ozdób (na przykład w postaci falbanek, klamerek, guziczków czy sznureczków). Kupowane ubranka powinny być przede wszystkim wygodne i komfortowe.

Kosmetyki i środki higieniczne

wyprawka dla noworodka
wyprawka dla noworodka

Wyprawka dla noworodka nie składa się jedynie z ubranek. Dodatkowo należy zakupić szereg kosmetyków i środków higienicznych, które będą niezbędne podczas pierwszych miesięcy życia dziecka. Na tej liście nie może zabraknąć płynu do kąpieli, oliwki, maści bądź kremu na odparzenia, kremu z filtrem do ochrony odkrytych części ciała, chusteczek nawilżonych, szczoteczki do włosów (koniecznie miękkiej), nożyczek lub cążków do obcinania paznokci, płatków i patyczków kosmetycznych i oczywiście pieluch (zarówno tych jednorazowych, jak i wielokrotnego użytku). Dodatkowo domową apteczkę należy wyposażyć w sól fizjologiczną (służącą do czyszczenia noska i przemywania oczu), termometr, czopki (glicerynowe i przeciwgorączkowe) oraz wkładki laktacyjne dla mamy. Wszystkie kupowane kosmetyki powinny być przeznaczone dla noworodków – wtedy można mieć pewność, iż są one atestowane i wykonane jedynie z naturalnych składników.

Dodatkowe akcesoria
Okres kompletowania wyprawki dla noworodka to także czas zakupu wielu dodatkowych akcesoriów, które znacznie ułatwią pielęgnację i opiekę nad maluchem. Ich zakupu także należy dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż potem prawdopodobnie nie będzie na to czasu. Oczywiście ilość i rodzaj dodatkowych akcesoriów to sprawa bardzo indywidualna, która zależy przede wszystkim od rodziców. Jednak kilka podstawowych przedmiotów musi się na niej znaleźć – między innymi kocyk, delikatny proszek do prania, ręczniki kąpielowe (najbardziej wygodne są te z kapturkiem), butelki do karmienia (dwa rodzaje – mniejsza i większa), podgrzewacz do butelek, smoczki, laktator, woreczki do przechowywania pokarmu, pościel, wózek (najlepiej z folią przeciwdeszczową i moskitierą), wanienka, termometr do mierzenia temperatury wody, podkładka do wanienki, poduszka do karmienia (w kształcie rogala), lampka nocna. W przypadku posiadania auta obowiązkiem jest zakupienie fotelika – dostosowanego do wieku dziecka i spełniającego wszystkie normy bezpieczeństwa. Dosyć praktycznym (i coraz bardziej popularnym) zakupem jest elektroniczna niania, która pozwala kontrolować bezpieczny sen dziecka. Oczywiście lista dodatkowych akcesoriów może ulegać zmianie – w zależności od konkretnych potrzeb (i to zarówno dziecka, jak i rodziców).

Skompletowanie wyprawki dla noworodka to jedna z podstawowych czynności przyszłych rodziców. Nie należy z tym zwlekać do ostatniej chwili, gdyż wcześniejsze przygotowania wyeliminują pośpiech i możliwość pominięcia jakiegoś zakupu.

/home/pawel/seo/wordpress/wp-content/themes/ashe/single.php